Käytetyn muodin yksisarvinen Vinted vetää perässään muitakin liettualaisia kiertotalousyrityksiä – ”Muutamme muotialan teknologialla”

Kuva: Slush/ Otto Jahnukainen. ”Loin palvelun itseäni varten, mutta oli hienoa huomata, että muutkin tarvitsivat sitä”, kertoi käytettyjen vaatteiden kauppapaikka Vintedin perustaja Milda Mitkute. Hän jutteli Slushin lavalla Lightspeed venture partnersin Paul Murphyn kanssa.
Facebooktwitterlinkedin

(Tilaajille.) Kiertotalousbisnes houkuttelee startuppeja ja sijoittajia.

Marraskuun Slush kokosi Helsinkiin noin viisi ja puoli tuhatta uuden yrityksen perustajaa eri aloilta ja 3 300 sijoittajaa vauhdittamaan kasvua. Osallistujat saivat kuulla satoja inspiroivia puheenvuoroja.

Yksi kiertotaloushenkisimmistä puhujista oli liettualainen Milda Mitkute. Hän on perustanut jättisuosituksi kasvaneen käytetyn muodin markkinapaikan, Vintedin.

Yritysidea syntyi omasta tarpeesta.

Mitkute oli 21-vuotias shoppailuun mieltynyt opiskelija, kun hän muutti pois lapsuuskodistaan Vilnaan jatko-opintojen perässä. Muuttokuormaan ja uuteen opiskelijakämppään olisi mahtunut vain pieni osa kaikista vaatteista, joita Mitkutelle oli ehtinyt kertyä.

”Olin käyttänyt suurinta osaa vaatteista vain yhden tai kaksi kertaa. Mietin, miten löytäisin niille uudet omistajat”, Mitkute muistelee vuotta 2008, jolloin Vinted sai alkunsa.

Alussa Vinted oli vain verkkokauppa, mutta se ei estänyt kasvua. Moni tuntui odottaneen jotain tämänkaltaista palvelua, ja Vinted alkoi kasvaa kohisten.

Yrityksestä tuli Liettuan ensimmäinen ”yksisarvinen” eli unelmatahtia valtavan suureksi kasvanut start-up-yritys. Kahden vuoden päästä lanseerattu sovellus sinetöi menestyksen.

Nyt Vinted toimii jo 22 maassa. Mitkute on yhä mukana yhtiön osakkeenomistajana ja sijoittajana.

”Vinted on minun vauvani, joka on nyt kasvanut aikuiseksi. Kuten äiti lapsestaan, olen Vintedistä todella ylpeä. On hienoa nähdä, että yhtiö kasvaa yhä”, Mitkute sanoi.

Kuva: Slush/ Otto Jahnukainen. ”Loin palvelun itseäni varten, mutta oli hienoa huomata, että muutkin tarvitsivat sitä”, kertoi käytettyjen vaatteiden kauppapaikka Vintedin perustaja Milda Mitkute. Hän jutteli Slushin lavalla Lightspeed venture partnersin Paul Murphyn kanssa.
Kuva: Slush/ Otto Jahnukainen. ”Loin palvelun itseäni varten, mutta oli hienoa huomata, että muutkin tarvitsivat sitä”, kertoi käytettyjen vaatteiden kauppapaikka Vintedin perustaja Milda Mitkute. Hän jutteli Slushin lavalla Lightspeed venture partnersin Paul Murphyn kanssa.

Muodille korjaamalla lisää ikää

Vinted on aurannut tietä muille liettualaisille muotialan kiertotalousyrityksille.

15 vuotta muotiteollisuudessa työskennelleet Indre Viltrakyte ja Robertas Kalinkinas lanseerasivat Liettuassa helmikuussa Tingit-verkkoalustan.

Tingitin tavoitteena on pitää muotivaatteet, kengät ja laukut mahdollisimman pitkään käytössä, olivatpa ne sitten uusia tai jo seuraavalle käyttäjälle päätyneitä second hand -tuotteita.

”Tingit on korjaamisen markkinapaikka. Yhdistämme kuluttajat, joilla on tarve korjauttaa muotituotteitaan, korjauspalveluita tarjoaviin ammattilaisiin alustamme kautta”, yrityksen perustaja ja toimitusjohtaja Indre Viltrakyte kuvailee.

Tekoälyä muotialalle

Alusta muodostaa korjausammattilaisten verkoston. Korjauspalveluiden tarjoajat kattavat kaikki alueet kuivapesuloista suutareihin, nahkatöihin ja korjausompelimoon.

Alustan avulla korjausammattilaiset saavat lisää asiakkaita ja kuluttaja nopeasti tiedon siitä, onko hänen omistamansa tuote korjattavissa ja millä hinnalla.

Tingitin idea on tuoda palveluekosysteemiin tekoälyteknologiaa.

”Meillä oli aikaisemmin oma muotibrändi, joten tiedämme, miten paljon jätettä alalla syntyy. Muotiteollisuus on myös hyvin perinteinen ja toimii analogisesti. Me halusimme muuttaa muotialaa teknologialla ja parantaa samalla muodin kestävyyttä.”

Kuluttaja ottaa valokuvan tai videon rikkinäisestä tuotteestaan ja lataa sen alustalle.

Tekoälyavusteinen kuvantunnistus yhdistää tuotteen välittömästi oikeaan korjausammattilaiseen, joka voi jo kuvan perusteella tehdä hintatarjouksen korjauksesta.

Paketissa korjaajalle

Kuluttaja voi maksaa palvelun alustalla ja saa samalla lähetystunnuksen, jonka hän liittää pakettiin. Tingit ottaa maksusta tietyn prosenttiosuuden.

Tingitillä on yhteistyökumppanina logistiikkayhtiö, joka toimittaa paketin suoraan oikealle korjaajalle. Kuluttaja saa tuotteen jälleen ehjänä takaisin 5–14 vuorokauden kuluessa.

”Vain harvoin käy niin, ettei tuote ole korjattavissa. Silloinkin korjauspalvelun tarjoaja voi arvioida asian jo kuvan perusteella ja kertoa tiedon kuluttajalle.”

Ennen ja jälkeen -valokuvat myös parantavat molempien osapuolien oikeusturvaa. Kumpikaan ei voi väittää, että tuotteelle olisi prosessin aikana käynyt jotain, mitä ei oikeasti ole tapahtunut.

”Vastuukysymykset ovat tällä alueella joskus vaikeita, mutta tekoäly tekee monet asiat mahdollisiksi.”

Suuntana Ranska – ja Suomi

Tingit tuli Slushiin tapaamaan kestävyysalan sijoittajia.

Yrityksellä on Liettuassa noin kolme tuhatta kuluttaja-asiakasta. Tavoitteena on kerätä uutta rahoitusta ja laajentaa sen turvin uusille markkinoille.

Kuva: Elina Saarinen. Tingit-alustan perustajat Indre Viltrakyte ja Robertas Kalinkinas olivat Slushissa Liettuan start-up-yritysten osastolla. ”Slushissa on ollut hyvin kiireistä ja intensiivistä. Tulimme tapaamaan kestävyysalan sijoittajia ja olemme saaneet mahtavia kontakteja”, he kertoivat.
Kuva: Elina Saarinen. Tingit-alustan perustajat Indre Viltrakyte ja Robertas Kalinkinas olivat Slushissa Liettuan start-up-yritysten osastolla. ”Slushissa on ollut hyvin kiireistä ja intensiivistä. Tulimme tapaamaan kestävyysalan sijoittajia ja olemme saaneet mahtavia kontakteja”, he kertoivat.

Pohjoismaiden ja Suomen markkinat siintävät jo mielessä, mutta ensimmäisenä Tingit aikoo suunnata Ranskaan, osittain juuri Vintedin menestyksen inspiroimana. Ranska on ollut Vintedille erinomainen markkina-alue.

”Ranskalaiset tykkäävät pitää huolta omistamastaan muodista. Ranskalaiset myös omistavat laadukkaita luksustuotteita”, Viltrakyte kertoo.

Tärkeä syy tähdätä Ranskan-markkinoille on myös sikäläinen Bonus réparation -tukiohjelma, joka edistää korjauttamista ja kiertotaloutta. Kuluttajat saavat alennusta kymmeniä prosentteja korjauspalvelun hankintahinnasta. Kiertotalouden edistämiseen on perustettu korjausammattilaisten organisaatio, Refashion.

Viltrakyte näkee, että yksi tulevaisuuden bisnesmahdollisuus olisi tarjota alustan kautta korjauspalvelut brändinomistajille ulkoistettuna palveluna. Palvelu sopisi myös muille käytettyjä tuotteita myyville markkina-alustoille.

”Uskon, että jokaisella brändillä on tulevaisuudessa oltava liiketoiminnassaan korjausaspekti. Meidän korjausalustamme on hyvä plug-in-ratkaisu tähän.”

Teksti: Elina Saarinen/ Uusiouutiset-lehti

Kuvat: Slush/ Otto Jahnukainen ja Elina Saarinen.

Facebooktwitterlinkedin
Uusiouutiset
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.