Saksalainen, globaalisti toimiva kierrätysyhtiö Stadler noudattaa perheyhtiön perinteitä. Kesäkuussa yhtiön toiseksi toimitusjohtajaksi nimitettiin Julia Stadler. Hän on Stadler jo kahdeksannessa…
Uusi laitos vähentää kaatopaikkajätettä Brasiliassa
Brasilialainen jätehuolto harppaa eteenpäin uuden lajittelulaitoksen ansiosta.
Stadler Anlagenbau GmbH on toimittanut Brasilian Guarulhosiin lajittelulaitoksen, joka parantaa materiaalien talteenottoa ja tukee Flacipelin tavoitetta minimoida kaatopaikkajäte.
Lajittelulaitos on keskeinen osa São Paulon alueen kierrätysinfrastruktuuria. Laitos käsittelee päivittäin jopa 200 tonnia heterogeenista kuivaa jätettä ja lajittelee sen 21 eri jakeeseen maksimoiden materiaalien talteenoton.
Ballistisia ja optisia erottimia
Prosessi alkaa esilajittelulla, jossa materiaalit erotellaan säkkien värin perusteella. Tämän jälkeen ensimmäisessä luokitusvaiheessa ballistinen erotin poistaa pahvin.
Esiluokitellut materiaalit varastoidaan ja syötetään erikseen päälajittelulinjalle, jossa käytetään annostelijoita, säkinavaajia sekä kahta ballistista erotinta.
Lopullinen lajittelu perustuu optisiin lajittelijoihin, ilmaerottimiin sekä magneetti- ja pyörrevirtaerottimiin. Näiden avulla erotellaan muun muassa eri muovilaatuja, kalvoja ja värejä, paperia, kartonkia, metalleja sekä kierrätyspolttoainetta.

”Suoraan pääsarjaan”
Vuonna 2020 käyttöön otettu laitos on kasvattanut Flacipelin kuukausittaisen käsittelykapasiteetin 4 800 tonnista 8 000 tonniin.
Samalla prosessi on parantanut materiaalien talteenottoastetta, lisännyt jäljitettävyyttä ja vähentänyt kaatopaikalle päätyvän jätteen määrää.
Uusi laitos eroaa aiemmasta erityisesti modulaarisen ja joustavan suunnittelun ansiosta. Se mahdollistaa erilaisten syötevirtojen käsittelyn ja prosessin säätämisen materiaalikohtaisesti.
”Flacipelin lajittelulaitos on keskeinen työkalu kiertotalouden mahdollistamisessa ja kaatopaikkajätteen vähentämisessä”, toteaa Flacipelin operatiivinen johtaja Rubens Prinet.
Multilixo‑konsernin toimitusjohtaja ja omistaja Silvio Urias toteaa tiedotteessa: ”Stadlerin valinta ei ollut pelkästään tekninen ratkaisu. Se oli Multilixo‑konsernin ja Flacipelin strateginen asemoitumispäätös. Se on kuin pelaamista pääsarjassa.”
Teksti: Uusiouutisten toimitus
Kuva: Stadler. Stadlerin rinnakkaiset toimitusjohtajat Julia Stadler ja Will Stadler poseerasivat uudella laitoksella Multilixo‑konsernin toimitusjohtaja Silvio Uriasin kanssa.


















