Sadan linnun haaste jäi elämään ja poiki kirjan – ”Lintuharrastus vähentää stressiä”

Kuva: Kirjapaja. Jan Södersved on laatinut kirjan avittamaan lintubongaamisen aloittamista.
Facebooktwitterlinkedin

Osaatko erottaa peipon ja pajulinnun laulun toisistaan? Tiesitkö, että ne ovat kaksi runsainta lintulajiamme ja muodostavat kolmanneksen Suomen lintukannasta?

BirdLife Suomi järjesti satavuotiaan Suomen kunniaksi Tunnista 100 lintulajia -haasteen vuonna 2017 ja kuten joskus suuren suosion saaneille haasteille käy, haaste jäi elämään.

Parhaillaan valmistaudutaan jo kahdeksanteen tunnistushaasteeseen.

Nyt BirdLife Suomi yhdessä Kirjapajan kanssa tarjoaa uusille lintuharrastajille oivan apuvälineen: Jan Södersvedin tuore tietokirja Tunnista 100 lintulajia (Kirjapaja 2025) julkaistaan niin haasteesta kuin muuten vain linnuista innostuneiden iloksi.

Ornit ja dudet tornissa

Aloittelevalla lintuharrastajalla pyörii monia kysymyksiä mielessä. Paitsi että itse lajien tunnistaminen on vaikeaa, pohdintaa herättää tarvittava varustus, lintupaikoilla liikkumisen etiketti ja esimerkiksi lintutorneissa kuultava lintuharrastajien slangi.

Tiesitkö muuten, että harrastajat kutsuvat toisiaan orneiksi ja asiaan vihkiytymättömiä dudeiksi? Ja itse lintulajeilla vasta monenlaisia slangi-ilmaisuja onkin.

Södersvedin kirja ottaa uutta harrastajaa kädestä ja johdattelee lintujen tunnistamisen maailmaan niin slangin kuin varusteidenkin osalta.

Linnunlaulua QR-koodilta

Suurin huomio on kuitenkin itse linnuissa. Kirjassa esitellään 151 tavallista lintulajia värikuvin ja käydään napakasti läpi niiden tuntomerkit, koko, äänet, esiintymisalueet ja muut yksityiskohdat.

Linnut on ryhmitelty vuodenkierron mukaan siten, että kunkin kuukauden kohdalla esitellään lajeja, joita kannattaa etsiä juuri tuolloin.

Erinomaisena lisänä toimivat jokaiselle linnulle omistetut QR-koodit, joiden kautta lukija pääsee kuulemaan linnun ääntelyä. Kirjan lopussa on vielä valmiit pohjat omille havainnoille ja muistiinpanoille.

Biologi bongannut pienestä asti

Lintuharrastuksen aloittaminen voi tuoda elämään muutakin hyvää kuin uusien lajien tuntemuksen.

Södersved muistuttaa, että tutkimusten mukaan jo pienikin luonnossa liikkuminen laskee verenpainetta ja alentaa leposykettä. Linnut kutsuvat siis rauhoittumaan.

”Kun lähellä on puita ja lintuja, ihmisillä on vähemmän masennusta, levottomuutta ja stressiä.”

Jan Södersved on BirdLife Suomen viestintäpäällikkö ja Linnut-lehden päätoimittaja. Hän on koulutukseltaan biologi ja harrastanut lintuja koulupojasta lähtien.

Teksti: Uusiouutisten toimitus

Kuva: Kirjapaja. Jan Södersved on laatinut kirjan avittamaan lintubongaamisen aloittamista.

Facebooktwitterlinkedin
Uusiouutiset
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.