KAUPALLINEN ARTIKKELI Kun Kalle Saarimaa nimitettiin kesäkuussa Tana Oy:n toimitusjohtajaksi, hänelle aukeni uudenlainen kiertotalouden näköalapaikka. Saarimaan toimisto on toki konkreettisesti…
Kalle Saarimaa aloittaa Uusiouutisten vakiobloggaajana
Kiertotalouden ja jätehuollon kokenut asiantuntija Kalle Saarimaa aloittaa kiertotalouden erikoislehti Uusiouutisten verkkosivujen vakiobloggaajana.
Saarimaa on päässyt seuraamaan kiertotalouden kehittymistä teollisuuden avainpaikoilta jo yli 15 vuoden ajan. Hän on tehnyt uraa kierrätysteollisuuden kansainvälisissä yhtiöissä sekä sitä ennen pakkaus- ja paperiteollisuudessa sekä konsultoinnissa.
Saarimaalla on myös runsaasti kokemusta kiertotalous- ja jätealan yritysten ja järjestöjen hallitustyöskentelystä. Hän on ollut mukana esimerkiksi Euroopan jätehuoltoyhdistys FEADin, Kemianteollisuus ry:n sekä Kierrätysteollisuus ry:n (entinen Ympäristöteollisuus ja -palvelut YTP ry):n hallituksissa.
Kiertotalouden haasteet ja mahdollisuudet pohdittavana
Tällä hetkellä Saarimaa työskentelee NG Nordicin liiketoimintajohtajana ja operatiivisena johtajana. Hän vaikuttaa myös Tana Oy:n sekä Foamit Groupin hallituksissa.
Uusiouutisten bloggaajana Saarimaa ei kuitenkaan edusta mitään yhtiötä, vaan hän tutkailee ajankohtaisia aiheita yksityishenkilönä ajatustensa ja pitkän kokemuksensa pohjalta.
Saarimaan uusioblogit käsittelevät ympäristö-, ilmasto- ja kiertotalousaiheita, kierrätystä ja kiertotalouden haasteita ja mahdollisuuksia.
Saarimaan ensimmäinen uusioblogi julkaistiin 28.8.25, sen voi lukea tästä. Tämän jälkeen julkaisutahti on noin kerran kuukaudessa.
Teksti: Elina Saarinen, Uusiouutiset
Kuva: NG Nordic. Kalle Saarimaa on kokenut kiertotalousasiantuntija. Hän aloittaa Uusiouutiset-lehden vakiobloggaajana syksyllä 2025.
Juttua muokattu: Lisätty linkki ensimmäiseen blogiin.













