Kiertotalouden mahdollistavat kumppanuudet ja uudet teknologiat ovat fokuksessa, kun Circular Materials Conference järjestetään jo kuudetta kertaa 14.-15. syyskuuta 2022. Tapahtumapaikkana…
Mistä Eurooppa saa jatkossa litiuminsa? Ajankohtainen dokumentaristi Circular Materials Conferencessa
Euroopalla on suuri haaste. Teollisuuden täytyisi löytää kestäviä ja omavaraisia raaka-ainelähteitä vauhdittamaan kasvavia sähköistymisen, vihreän siirtymän ja puolustusteollisuuden tarpeita.
Lokakuussa pidettävä Circular Materials Conference suuntaa valokeilan akkumetalleihin ja arvoaineisiin, etenkin litiumiin.
Kestävään metallurgiaan erikoistunut asiantuntija, KU Leuvenin tutkimusjohtaja ja väitellyt tohtori Peter Tom Jones on tutkinut kriittisten metallien roolia ilmastonmuutoksen hillinnässä yli 30 vuotta.
Hän on tehnyt useita dokumentteja vastuullisesta kaivosteollisuudesta sekä Euroopan kaivosalan tulevaisuudesta.
Nyt Jones tulee Circular Materials Conferenciin mukanaan tuorein dokumenttinsa, Europe’s Lithium Paradox, joka julkaistiin toukokuussa 2025.
Konferenssin osallistujat pääsevät katsomaan filmin ja keskustelemaan siitä tekijän kanssa.
Seminaarissa on tilaisuus pohtia, voiko EU:sta tulla johtava voima globaalissa siirtymässä kohti nykyistä eettisempää ja vastuullisempaa litiumin tuotantoa, vai jääkö Eurooppa raaka-ainetarpeissaan muiden varaan.
Akuille omat seminaariosuutensa
Pohjoismaiden johtava kiertotalousalan tapahtuma, Circular Materials Conference 2025, pidetään 15.–16. lokakuuta Tanskassa Lyngbyssä, Kööpenhaminan kupeessa.
Konferenssin pääteemoja ovat EU-politiikka ja kiertotaloussiirtymä, kiertotalouden liiketoimintamallit, pohjoismainen yhteistyö, tekniset innovaatiot sekä kiertotalouden mittarit.
Akkujen kierrätys on tämän vuoden konferenssissa erityishuomion kohteena. Omat ohjelmaosuutensa omistetaan hydrometallurgisille kierrätysmenetelmille, sosiaaliselle kestävyydelle sekä kemialliselle erottelulle.
Ohjelma antaa lisätietoa myös metallien, muovien, aurinkokennojen, pakkausten, SERin, rakennusjätteiden, tekstiilien ja jätteenpolton tuhkien ja kuonien kiertotaloudesta.
Konferenssissa on yli 60 asiantuntijapuhujaa, viisi seminaaria ja 12 syventävää ohjelmaosiota.
Konferenssiohjelmaan voi yhdistää vierailut alan laitoksissa joko Ruotsissa tai Tanskassa jo ennen konferenssia.
Kenttävierailut suuntautuvat Ruotsissa Landsrkonaan ja Halmstadiin, joissa vieraillaan Boliden Bergsöen ja Stena Recyclingin kierrätyslaitoksilla. Kööpenhaminan vierailukohteena on ARCin jätteenpolttolaitos, jonka katolle on rakennettu AmagerBakken retkeily- ja laskettelukohde.
Teksti: Elina Saarinen, Uusiouutiset-lehti
Kuva: Circular Materials Conference 2025 pidetään Tanskassa lokakuun puolivälissä.












