Tuottajayhteisöjen neuvottelukunta täyttää 10 vuotta –”Tästä on tullut vahva vaikuttajayhteisö”

Kuva: TYNK. Neuvottelukunnan jäsenistö ikuistettiin ryhmäkuvaan ensimmäisessä Tuottajavastuuiltapäivässä vuonna 2016 Tampereella.
Facebooktwitterlinkedin

Tuottajayhteisöjen neuvottelukunta TYNK on nyt virallisesti kymmenenvuotias. Jätehuollon tuottajayhteisöt perustivat neuvottelukunnan vuonna 2015 hoitamaan yhteisiä asioitaan.

Tuottajayhteisöjen välinen yhteistyö käynnistyi kuitenkin jo tätä aiemmin.

Yhteistyötä alettiin rakentaa vuonna 2010, kun Suomen Autokierrätyksen Arto Silvennoinen ja Suomen Rengaskierrätyksen Risto Tuominen kutsuivat kaikki tuottajayhteisöt ensimmäistä kertaa koolle. Heti huomattiin, kuinka paljon yhteistä alojen välillä oli etenkin lainsäädäntöä, valvontaa, viranomaisyhteistyötä ja kumppaneita ajatellen.

Neuvottelukunnan ensimmäinen puheenjohtaja Risto Tuominen kertoo, että perustamiskokoukseen Kampin Radisson Blu Royal -hotelliin tulivat paikalle melkein kaikki kutsutut tuottajavastuuorganisaatiot. Alkuaikoja muisteleva Tuominen on nykyisestä, 14 tuottajayhteisön muodostamasta neuvottelukunnasta ylpeä:

”TYNK on tänä päivänä todella loistava organisaatio! Se on kehittynyt koko ajan paremmaksi, ja kymmenessä vuodessa siitä on tullut juuri sellainen vahva vaikuttajayhteisö, jota alun perin tavoittelimmekin.”

Vaikuttamista ja verkostoitumista

Perustamisen yhteydessä neuvottelukunnalle palkattiin pääsihteeri koordinoimaan toimintaa ja hoitamaan yhteisiä juoksevia asioita. Ensimmäisen pääsihteerin, Suomen Kuitukierrätyksen (nykyisin Suomen Pakkaustuottajien) Eija Jokelan avulla TYNK alkoi nopeasti kehittyä järjestelmällisesti toimivan yhteistyön alustaksi.

Vuosina 2020–2021 neuvottelukunnan puheenjohtajana toimi Recserin Liisa-Marie Stenbäck. Hänen puheenjohtajuutensa osui aikaan, jolloin EU:n jätesäädöspakettia toimeenpantiin Suomessa kansallisesti.

”Yksi hieno hetki oli, kun vuonna 2021 pääsimme kuultavaksi eduskunnan ympäristövaliokuntaan. Saamamme mahdollisuus oli selvä osoitus siitä, että olimme onnistuneet vahvistamaan TYNKin roolia tunnustettuna ja arvostettuna asiantuntijana”, Stenbäck muistelee.

TYNKin puheenjohtajana vuosina 2016–2017 toiminut Juha-Pekka Salmi Suomen Keräyspaperi Tuottajayhteisöstä iloitsee vaikuttamistyön terävöitymisestä vuosien kokemuksen myötä:

”Kokemus on opettanut, miten vaikuttamista kannattaa tehdä. Meitä yhdistää esimerkiksi vaatimuksemme tuottajien vastuiden ja oikeuksien tasapainosta.”

Aihe on tänä syksynäkin mitä ajankohtaisin, kun kiertotalouslakia parhaillaan säädetään. TYNKin keskeisenä tavoitteena on, että lainsäädännöllä turvataan jatkossakin tuottajien ensisijainen oikeus kaikkiin tuottajavastuun alaisiin jätteisiin.

”Sääntelyn uudistuessa yhä uusia tuoteryhmiä tulee tuottajavastuun piiriin. TYNK pysyy tässä kehityksessä mukana ja laajenee uusille tuottajavastuualoille, visioi vuodesta 2022 lähtien neuvottelukunnan pääsihteerinä toiminut Maija Hirsmäki.

Tuottajavastuuiltapäivä jälleen Tampereella

Lakisääteinen jätehuollon tuottajavastuu koskee useita, keskenään hyvin erilaisia aloja ajoneuvoista renkaisiin ja elektroniikasta pakkauksiin.

Eri tuottajavastuualoilla on omat erityiskysymyksensä suhteessa niin lainsäädännöstä tuleviin vaatimuksiin kuin kiertotalouden käytännön realiteetteihinkin. Strategisella otteella TYNK on kuitenkin onnistunut keskittymään kaikkia tuottajavastuualoja yhdistäviin kysymyksiin.

Neuvottelukunta tekee tunnetuksi tuottajavastuuta ja tuottajayhteisöjä, seuraa sääntelyä, vaikuttaa lainsäädännön kehittymiseen ja tukee jäsenyhteisöjä.

TYNK järjestää vuosittain myös perinteisen Tuottajavastuuiltapäivä-seminaarin. Ensimmäiseen iltapäivään vuonna 2016 saatiin puhujaksi presidentti Tarja Halonen.

Tuottajavastuuiltapäivä järjestettiin Tampereella torstaina 6.11.2025, nyt jo yhdeksättä kertaa.

Teksti: TYNK ja Uusiouutisten toimitus.

Kuva: TYNK. Neuvottelukunnan jäsenistö ikuistettiin ryhmäkuvaan ensimmäisessä Tuottajavastuuiltapäivässä vuonna 2016 Tampereella.

Facebooktwitterlinkedin
Uusiouutiset
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.