Kiertotalouskoalitio vei terveisiä Brysseliin: Kiertotaloussääntelyn on tuettava pilottiratkaisujen teollista läpimurtoa

Kuva: Iida Miettisen albumi. Kiertotalouskoalitiosta veivät viestiä Euroopan komissiolle Remeon Panu Routasalo, Nesteen Peter Holdorf, koalition vetäjä Iida Miettinen, Lassila & Tikanojan Jorma Mikkonen ja NG Nordicin Janne Koivisto.
Facebooktwitterlinkedin

Kiertotalouden edistämiseksi perustettu kiertotalouskoalitio on aloittanut työn purkaakseen esteitä, jotka hidastavat kiertotalousratkaisujen yleistymistä.

Koalitio pyrkii nyt aktiivisesti vaikuttamaan EU-politiikkaan ja päättäjiin. Koalitio haluaa varmistaa EU:n valmisteleman sääntelyn tukevan aidosti sitä, että kiertotalous ei jää yksittäisiksi piloteiksi, vaan kehittyisi pysyväksi osaksi teollista tuotantoa ja liiketoimintaa.

Koalitio on julkaissut ensimmäisen EU-politiikkapaperinsa ja vei teollisuuden yhteiset suositukset Brysseliin yritysjohdon delegaationa.

Lisää kysyntää uusioraaka-aineille

Tärkeintä on koalition mukaan purkaa konkreettisia pullonkauloja, jotka estävät kiertotalousratkaisujen skaalaamista Euroopassa.

Koalition kantapaperin mukaan tämä tapahtuu kolmella tavalla:

  1. On vahvistettava kysyntää kierrätetyille raaka-aineille, teollisille sivuvirroille ja kiertotalouspalveluille.
  2. On yhdenmukaistettava EU-sisämarkkinoiden sääntöjä erityisesti jätteiden ja sivuvirtojen osalta.
  3. On varmistettava tasapuoliset kilpailuolosuhteet kierrätetyille raaka-aineille suhteessa polttoon ja neitseellisiin raaka-aineisiin.

Koalition vetäjä Iida Miettinen näkee, että vaikuttamisen paikka on juuri nyt, koska kiertotalous on tällä hetkellä vahvasti EU:n agendalla monissa lainsäädäntökokonaisuuksissa.

Kiertotalouskoalitio kohdistaa vaikuttamistyönsä etenkin parhaillaan EU:ssa valmisteltavaan Circular Economy Actiin, jonka ehdotus on tulossa julkaistavaksi vielä tämän vuoden aikana.

Lisäksi koalitio tekee vaikuttamistyötä pakkaus- ja pakkausjäteasetuksen toimeenpanossa, julkisten hankintojen kestävyyskriteerien edistämisessä ja päästökaupan kehittämisessä.

Suomalaisratkaisuilla olisi vientipotentiaalia

Kiertotalouskoalitio perustettiin loppuvuodesta 2025.

Climate Leadership Coalitionin (CLC) johtama yritysvetoinen verkosto kokoaa toimijoita keskeisistä arvoketjuista rakentamaan konkreettisia, teollisen mittakaavan kiertotalousratkaisuja Suomessa ja Pohjoismaissa.

Koalition mukaan Suomi tarjoaa poikkeuksellisen vahvan testialustan teollisen kiertotalouden ratkaisuille: Suomessa yhdistyvät kehittyneet keräys‑ ja lajittelujärjestelmät, koko teollinen arvoketju sekä tiivis yhteistyö yritysten ja tutkimuksen välillä.

Koalition tavoitteena onkin varmistaa, että kotimaiset ratkaisut pääsevät skaalautumaan myös EU‑markkinoille.

Kuva: Iida Miettisen albumi. Kiertotalouskoalitio kokoontui laatimaan kantapaperia yhteistyössä.
Kuva: Iida Miettisen albumi. Kiertotalouskoalitio kokoontui laatimaan kantapaperia yhteistyössä.

Laaja joukko toimijoita verkostossa

Koalitiossa mukana olevat yritykset edustavat koko kiertotalouden arvoketjua raaka‑aineista ja keräyksestä aina uusiin tuotteisiin ja markkinoihin saakka. Tutkimusorganisaatiot, kuten VTT, tukevat työtä systeemitason osaamisella ja datalla.

Koalitioon kuuluu tällä hetkellä edustajia esimerkiksi keskeisistä jätehuolto- ja kiertotalousyrityksistä kuten Lassila & Tikanojasta, Remeosta ja NG Nordicista, mutta myös Suomen suurimpia yhtiöitä kuten Neste.

Verkosto kokoaa myös valmistavaa teollisuutta, brändiomistajia ja rakentamisen kiertotalouden edelläkävijöitä kuten Betolar, Finnfoam, Fiskars, Meltex ja NRC Group. Tuottajayhteisöistä mukana on Sumi Oy.

Koalition työ jatkuu tiiviissä yhteistyössä yritysten, tutkimuslaitosten ja päätöksentekijöiden kanssa niin Suomessa kuin EU:ssakin.

Teksti: Uusiouutisten toimitus

Kuva: Iida Miettisen albumi. Kiertotalouskoalitiosta veivät viestiä Euroopan komissiolle Remeon Panu Routasalo, Nesteen Peter Holdorf, koalition vetäjä Iida Miettinen, Lassila & Tikanojan Jorma Mikkonen ja NG Nordicin Janne Koivisto.

Facebooktwitterlinkedin