Fiksuruoka avaa toisen kivijalkamyymälänsä Vantaan Jumboon

Kuva: Fiksuruoka.fi. Espoon myymälässä oli viime syksynä kuhinaa avajaispäivänä. Satojen metrien jono ulottui myymälän ulkopuolelle.
Facebooktwitterlinkedin

Ruokahävikin vähentämiseen keskittyvä Fiksuruoka avaa uuden myymälän Vantaan kauppakeskus Jumboon 18. huhtikuuta. Verkkokaupasta kasvanut yritys laajentaa kivijalkaketjuaan pääkaupunkiseudulla.

Myymälä on yrityksen toinen fyysinen kauppa Suomessa ja jatkoa viime syksynä Espoon Lippulaivaan avatulle myymälälle.

Yhtiön mukaan Espoon myymälä on saanut vahvan vastaanoton: tuhannet asiakkaat asioivat siellä viikoittain. Fiksuruoan kivijalkaliiketoiminnasta vastaava Kai Kuokkanen odottaa vastaavaa kiinnostusta myös Jumbossa.

“Tuomme oman vaihtoehtomme päivittäistavarakauppaan yhä useammalle kuluttajalle tarjolle. Jumbossa tulemme olemaan myös todella monen asiakkaan lähikauppa”, Kuokkanen sanoo.

Fiksuruoan toimitusjohtaja Juhani Järvensivu kuvaa kauppakeskus Jumbon sijaintia strategiseksi.

Kymmeniä myymälöitä suunnitteilla

Vuonna 2016 perustettu Fiksuruoka myy ylijäämä- ja poistoeräruokaa alennettuun hintaan. Tavoitteena on tehdä hävikkituotteiden ostamisesta kuluttajille edullista ja helppoa.

Yhtiö aikoo jatkaa kivijalkaverkoston kasvattamista myös muualla Suomessa. Suunnitteilla on avata vielä kolmas myymälä pääkaupunkiseudun ulkopuolelle ennen kesää. Tavoitteena on rakentaa tulevina vuosina kymmenien myymälöiden valtakunnallinen ketju.

Yhtiö toimii verkossa myös Alankomaissa ja Belgiassa Foodello-nimellä. Sen kautta on pelastettu jo yli 21 miljoonaa kiloa ruokaa päätymästä hävikiksi.

Teksti: Uusiouutisten toimitus

Kuva: Fiksuruoka.fi. Espoon myymälässä oli viime syksynä kuhinaa avajaispäivänä. Satojen metrien jono ulottui myymälän ulkopuolelle.

Facebooktwitterlinkedin
Uusiouutiset
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.