Hanavettä omaan pulloon, viiniä kestomukiin – PlastLIFE-hanke kutsuu kuntia kokeilemaan uudelleenkäytettäviä astioita tapahtumissa

Kuva: Elina Saarinen. Viime kesän Kesärauha-tapahtumassa Turussa juomia myytiin pantillisiin, uudelleenkäytettäviin kovamuovikuppeihin ja -laseihin.
Facebooktwitterlinkedin

Vappupiknik uudelleenkäytettäviltä astioilta? Juoksutapahtuman taukohörpyt kestokupista? Festarien baaritarjoilut kestomuoviseen viinilasiin?

Suomessa ulkoilutapahtumissa käytetään usein kertakäyttöisiä astioita, mutta tapahtumajärjestäjät ja kunnat voisivat yhteistyössä vauhdittaa siirtymää uudelleenkäytettäviin astioihin.

Muovien kiertotaloutta edistävä PlastLIFE-hanke kutsuu kuntia ja kaupunkeja testaamaan astioiden ja pakkausten uudelleenkäyttöä erilaisissa tapahtumissa.

Haku käynnistyy keväällä ja siitä saa lisätietoa liittymällä PlastLIFEn kuntasähköpostilistalle.

Hyviä kokemuksia kokeiluista

PlastLIFE on julkaissut myös vinkkilistan kunnille siitä, kuinka tapahtumiin saa lisättyä uudelleenkäyttöä.

Julkaisussa esimerkkitahot kertovat, kuinka ne ovat onnistuneet vaihtamaan kertakäyttöastiat uudelleenkäytettäviin.

Esimerkiksi Finlandia-hiihto teki yhteistyötä Green Cup Oy:n kanssa ja tarjosi hiihtäjille uudelleenkäytettävät mukit väliaikapisteille.

Hiihtäjät kokivat mukit laadukkaina. Vastuullisuus toi tapahtumalle myös imagohyötyä.

Espoon kaupunki pilotoi uudelleenkäytettäviä astioita Tapiolan killan järjestämässä Tapiolan Vappu -ulkotapahtumassa. Green Cup Oy hoiti astioiden tuonnin ja likaisten astioiden viennin tapahtumapaikalta. Ruokayrittäjät kokivat, että kokeilu onnistui hyvin.

Myös Tavastiasta tunnettu Helsingin Rock and Roll Oy on lisännyt uudelleenkäytettäviä astioita festivaalien ravintolapalveluihin. Tarjoiluissa käytetään pääasiassa kovamuovisia viinilaseja, drinkkimukeja, oluttuoppeja ja karahveita. Näin on vähennetty roskaantumista.

Yhteistyössä lisää kysyntää

Julkiset hankinnat ovat oiva keino edistää siirtymää kertakäyttökulttuurista kohti resurssitehokasta tapahtumatuotantoa. Kunnat ja kaupungit voivat ohjata yritysten palveluja ja luoda kysyntää uudelleenkäytölle.

Kuva: Elina Saarinen. Viime kesän Kesärauha-tapahtumassa Turussa juomia myytiin pantillisiin, uudelleenkäytettäviin kovamuovikuppeihin ja -laseihin.
Kuva: Elina Saarinen. Viime kesän Kesärauha-tapahtumassa Turussa juomia myytiin pantillisiin, uudelleenkäytettäviin kovamuovikuppeihin ja -laseihin.

Myös EU:n lainsäädäntö ohjaa vähentämään kertakäyttöisten muovituotteiden käyttöä. Tulevaisuudessa kuluttajalla tulisi olla mahdollisuus ostaa esimerkiksi noutoruoka ja -juoma omaan astiaansa tai uudelleenkäytettävässä pakkauksessa.

EU:n pakkaus- ja pakkausjäteasetuksen (PPWR) tavoitteena on, että vuonna 2030 vähintään 10 prosenttia noutoannoksista myydään uudelleenkäytettävissä pakkauksissa.

Kertakäyttöisestä kestokäyttöiseen

Vastuullinen tapahtumajärjestäjä voi vaatia uudelleenkäyttöä ja kertakäyttöisten muovituotteiden korvaamista uudelleenkäytettävillä vaihtoehdoilla.

Tarjouspyynnössä on mahdollista asettaa vaatimuksia ja vertailuperusteita, jotka suosivat uudelleenkäytettäviä astioita tai palveluita, joihin sisältyy astioiden käyttö, palautus ja pesu.

Myös ohjeistukset ja standardit voivat varmistaa vastuullisuutta.

Vaikka uudelleenkäytettävät astiat ja niihin liittyvä palautus- ja pesulogistiikka aiheuttavatkin usein kustannuksia, ne kuitenkin vähentävät tapahtumassa syntyvää jätemäärää ja roskaantumista.

Teksti: Elina Saarinen, Uusiouutiset

Kuva: Elina Saarinen. Viime kesän Kesärauha-tapahtumassa Turussa juomia myytiin pantillisiin, uudelleenkäytettäviin kovamuovikuppeihin ja -laseihin.

Facebooktwitterlinkedin
Uusiouutiset
Yksityisyyden yleiskatsaus

Käytämme evästeitä (cookie) palvelun käytön tilastointiin ja kieliasetuksen valinnan säilyttämiseen.